پرسش‌های متداول

آیا لازم است همه نویسندگان مقاله در سامانه ثبت نام کنند؟

خیر. نام نویسندگان مقاله باید حتما در مقاله ارسالی آورده شود.اما نیاز نیست که تمام نویسندگان در سامانه ثبت نام کنند. مولفین توجه کنند که مجله با مولفی که نام وی به عنوان نویسنده مسئول مقاله معرفی شده است در تماس خواهد بود.

من ثبت نام کرده‌ام اما حساب کاربری من فعال نشده است. باید چه کار کنم؟

هرگاه شما در سامانه ثبت نام می‌کنید، ایمیلی دریافت می‌کنید که حاوی یک لینک فعالسازی است. برای فعالسازی حساب کاربری خود حتما باید بر روی آن لینک کلیک کنید. اگر چنین ایمیلی دریافت نکردید، لطفا صندوق spam را چک کنید.

در صورت فراموش کردن رمز عبور چه باید کرد؟

گزینه «ورود به سامانه» را در منوی بالای صفحه انتخاب کنید و سپس گزینه «رمز عبور را فراموش کرده ام!»را انتخاب کنید. در صورتی که ورود به سامانه دچار مشکل شد جهت دریافت رمز عبور جدید با مدیر اجرایی نشریه مکاتبه نمایید.

فونت و تعداد صفحات مقاله باید چگونه و چه تعداد باشد؟

برای اطلاع از شرایط و ضوابط مقاله به بخش راهنمای نویسندگان مراجعه کنید .

آیا برای چاپ مقاله باید هزینه ای پرداخت شود؟

خیر. بررسی، پردازش و انتشار مقالات در این فصلنامه رایگان است و تمام مراحل مذکور از سوی دانشگاه اصفهان پشتیبانی مالی می­ گردد.

در صورت داشتن تمایل به داوری مقاله و نداشتن کارتابل نقش داور چه باید کرد؟

چنانچه عضو هیات علمی دانشگاه (دولتی و آزاد) و یا مرکز تحقیقاتی هستید و به عنوان داور در سامانه تعریف نشده اید، با مدیر اجرایی مکاتبه نمایید تا در صورت داشتن شرایط لازم کارتابل نقش داور فعال شود.

آیا انتخاب و یا پیشنهاد داوران در هنگام ارسال مقاله از طریق سامانه فصلنامه الزامی است؟

خیر. الزامی برای این کار وجود ندارد. اما انتخاب و یا پیشنهاد داور مناسب و بی طرف در این مرحله می تواند باعث تسریع روند بررسی مقالات گردد.

در صورت بروز سرقت علمی، واکنش فصلنامه پژوهش های سیاسی چه خواهد بود؟

با توجه به حساسیت فراوان فصلنامه به سرقت/انتحال علمی، درصورت بروز و اثبات این امر شدیدترین برخوردها با متخلف صورت خواهد گرفت. در این راستا، مقاله از گردش کار حذف شده، نویسندگان در لیست سیاه قرار خواهند گرفت، موسسه متبوع در جریان گذاشته خواهد شد و در صورت چاپ مقاله (اثبات سرقت و انتحال علمی پس از چاپ مقاله)، در شماره بعدی متن توضیحی ای در ابتدای نشریه منتشر خواهد شد و متن مقاله مذکور از سامانه های الکترونیکی و آرشیوهای دیجیتالی نشریه حذف خواهد شد.

نویسنده/نویسندگان مقالات چه اصول اخلاقی ای را باید مد نظر داشته باشند؟

تمام نویسندگان مقالات باید اصول اخلاقی انتشار آثار علمی را مد نظر داشته و مراعات نمایند. فصلنامۀ پژوهش های سیاسی به طور جدی بر رعایت اصول اخلاقی انتشار آثار علمی تاکید دارد و تمام نویسندگان موظفند پیش از ارسال آثار خود از طریق بخش «اطلاعات نشریه»، «اصول اخلاقی انتشار مقاله» در فصلنامه پژوهش های سیاسی را مطالعه و تماما رعایت فرمایند.

در صورت عدم رعایت اصول و ضوابط نشریه در تدوین نهایی، وصعیت مقاله چگونه خواهد می شود؟

در صورت عدم رعایت نکات منعکس شده در بخش «راهنمای نویسندگان» مقاله به هیچ وجه در دفتر نشریه، شورای فصلنامه و هیات سرویراستاران بررسی نخواهد شد و مقاله از روند بررسی و چاپ خارج می گردد.

آیا می توانم نام کسی را به عنوان نویسنده اضافه یا کم کنم؟

تعداد و ردیف نویسندگان مقاله به همان صورتی که در تعهدنامه مشخص شده، مورد قبول است و تقاضای حذف یا تغییر در ترتیب اسامی نویسندگان فقط با درخواست کتبی تمامی نویسندگان به همراه نامه ای از طرف معاون پژوهشی موسسه متبوع خطاب به معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان، مبنی بر اعلام علت امر قابل بررسی است.

مدت زمانی که یک مقاله جهت داوری طی می کند چه مقدار است؟

این مدت زمان بستگی به مراحل طی شونده و تعداد مراحل ویرایش آن دارد. اگر مقاله در مرحله اول پذیرش نگردد حداقل زمان پاسخ یک ماه می باشد. در غیر این صورت زمان طی شدن مراحل وابسته به زمان پاسخ گویی داوران و مراحل بررسی می باشد. با این حال بر اساس تجربیات فصلنامه می توان اظهار داشت که میانگین زمان داوری در این فصلنامه حدود چهار ماه است.

آیا امکان ارسال مقالات از طریق ایمیل وجود دارد؟

خیر. صرفاً مقالاتی که از طریق سامانه نشریه ارسال شده باشند برای طرح در جلسه هیئت تحریریه بررسی خواهند شد.

نامه پذیرش مقاله چه زمانی داده می شود؟

نامه پذیرش زمانی به نویسنده داده می شود که مقاله تأیید نهایی شده و به مرحله بعد یعنی جهت ویراستاری و صفحه آرایی ارسال شده باشد.

آخرین شماره چه زمانی چاپ خواهد شد و چگونه می توانم مشترک نشریه شوم؟

بر حسب قوانین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و به منظور حفاظت از محیط زیست فصلنامه فقط به صورت دیجیتالی منتشر می‎شوند و نسخه الکترونیکی در پایان هر فصل و یا زودتر بر روی سامانه‎ مذکور به صورت رایگان قابل دریافت است.

آیا دانشجو می‌تواند به تنهایی مقاله برای چاپ ارسال کند؟

خیر. حتماً یکی از نویسندگان مقاله باید دارای مدرک دکترا یا عضو هیات علمیِ دارای حکم کارگزینی باشد.

آیا می توان به طور همزمان از یک نویسنده چند مقاله به فصلنامه پژوهش های سیاسی ارسال نمود؟

تعداد مقالات تحت بررسی هر نویسنده می تواند حداکثر دو مقاله باشد. در غیر این صورت مقالات اجدید در روند بررسی قرار نخواهند گرفت.

آیا یک نویسنده می تواند در شماره های متوالیِ این فصلنامه مقاله چاپ کند؟

خیر. برای چاپ مقاله از یک نویسنده حداقل باید دو شماره فاصله وجود داشته باشد.

پس از ارسال اولیۀ مقاله، چه مدت زمان طول می کشد که پاسخی از مجله دریافت کنم؟

دریافت پاسخ اولیه از طرف فصلنامه حداقل یک هفته و حداکثر سه هفته به طول خواهد انجامید. 

آیا می توانم مقاله خود را به چند مجله ارسال کنم؟

خیر. این کار خلاف اخلاق در نشر است. اگر چنین کاری صورت بگیرد مقالۀ شما چاپ نخواهد شد؛ و اگر چاپ شده باشد از آن صلب اعتبار خواهد شد. سپس نام شما در لیست سیاه مجله قرار خواهد گرفت و هیچ مقالۀ دیگری از شما پذیرفته نخواهد شد.

در صورت داشتن سوالات بیشتر و یا بروز مشکل چه باید کرد؟

در صورتی که پرسش و پاسخ خود را در میان پرسش های این بخش پیدا نکردید می توانید، با مراجعه به قسمت تماس با ما و از طریق راه های ارتباطی در زمان مقرر با مسئولین فصلنامه در ارتباط باشید.